Vishay/Dale RWR81NR332FRBSL
RWR81NR332FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81NR332FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.332 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81NR332FRBSL.pdf
Availability of RWR81NR332FRBSL
QUANTITY
RWR81NR332FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81NR332FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81NR332FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.332
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81NR332FRBSL
Related LinksRWR81NR, RWR81NR332FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81NR332FRBSL Details Description
Related parts for RWR81NR332FRBSL
IDC CABLE - MSC16A/MC16M/X datasheet.pdf
RES 125 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SERIES/SHUNT 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 820PF 2KV X7R 1210 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 240MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 10A 80VDC datasheet.pdf