Vishay/Dale RWR81NR365FSB12
RWR81NR365FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81NR365FSB12
Brief Description
RES 0.365 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81NR365FSB12.pdf
Availability of RWR81NR365FSB12
QUANTITY
RWR81NR365FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81NR365FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81NR365FSB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.365
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81NR365FSB12
Related LinksRWR81NR, RWR81NR365FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81NR365FSB12 Details Description
Related parts for RWR81NR365FSB12
RES SMD 3.09K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5MM datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 4V 10% 2910 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 10SOP datasheet.pdf
DSP/MC DEVICENET OPTION CARD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
AM5 SWITCH 11A SPST-NO RLLR LVR datasheet.pdf