Vishay/Dale RWR81NR392FRRSL
RWR81NR392FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81NR392FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.392 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81NR392FRRSL.pdf
Availability of RWR81NR392FRRSL
QUANTITY
RWR81NR392FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81NR392FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81NR392FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.392
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81NR392FRRSL
Related LinksRWR81NR, RWR81NR392FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81NR392FRRSL Details Description
Related parts for RWR81NR392FRRSL
CAP FILM 0.022UF 5% 1.4KVDC RAD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 600V TO220AB datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC 10POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC THERM MON FAN CTLR 24-QSOP datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.059DIA GOLD datasheet.pdf
RES 3.832K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf