Vishay/Dale RWR81NR499DSB12
RWR81NR499DSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81NR499DSB12
Brief Description
RES 0.499 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81NR499DSB12.pdf
Availability of RWR81NR499DSB12
QUANTITY
RWR81NR499DSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81NR499DSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81NR499DSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.499
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81NR499DSB12
Related LinksRWR81NR, RWR81NR499DSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81NR499DSB12 Details Description
Related parts for RWR81NR499DSB12
IC AMP AUDIO .05W STER 8VSSOP datasheet.pdf
SSR 60VDC/24 VDC 0.1A datasheet.pdf
IC JK TYPE NEG TRG DUAL 16SOIC datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ SOT23-6 datasheet.pdf
TIMER RESET MEM 12M 220VAC PANEL datasheet.pdf
1.0 I/O 20P CRIMP JIG datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
TVS DIODE 85VWM 137.6VC R6 datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC P600 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf