Vishay/Dale RWR81NR510FRBSL
RWR81NR510FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81NR510FRBSL
Brief Description
RES 0.51 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81NR510FRBSL.pdf
Availability of RWR81NR510FRBSL
QUANTITY
RWR81NR510FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81NR510FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81NR510FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.51
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81NR510FRBSL
Related LinksRWR81NR, RWR81NR510FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81NR510FRBSL Details Description
Related parts for RWR81NR510FRBSL
IC OPAMP INSTR 1.3MHZ 8SOIC datasheet.pdf