Vishay/Dale RWR81NR536FRRSL
RWR81NR536FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81NR536FRRSL
Brief Description
RES 0.536 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81NR536FRRSL.pdf
Availability of RWR81NR536FRRSL
QUANTITY
RWR81NR536FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81NR536FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81NR536FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.536
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81NR536FRRSL
Related LinksRWR81NR, RWR81NR536FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81NR536FRRSL Details Description
Related parts for RWR81NR536FRRSL
TRANS PREBIAS NPN 150MW SMINI3 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 2A 240VAC datasheet.pdf
CONN HEADER STKD 34POS R/A GO datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 110PF 2% 500V 1812 datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 5COND 16AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 1A 30 MOHM SMD datasheet.pdf