Vishay/Dale RWR81NR590FRS73
RWR81NR590FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81NR590FRS73
Brief Description
RES 0.59 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81NR590FRS73.pdf
Availability of RWR81NR590FRS73
QUANTITY
RWR81NR590FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81NR590FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR81NR590FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.59
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81NR590FRS73
Related LinksRWR81NR, RWR81NR590FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81NR590FRS73 Details Description
Related parts for RWR81NR590FRS73
RES 75K OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 8200UH datasheet.pdf
INDICATOR PB SQ BRIGHT LED RED datasheet.pdf
RES SMD 0.24 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 2.7NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT TIN 70POS datasheet.pdf