Vishay/Dale RWR81NR649BSRSL
RWR81NR649BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81NR649BSRSL
Brief Description
RES 0.649 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81NR649BSRSL.pdf
Availability of RWR81NR649BSRSL
QUANTITY
RWR81NR649BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81NR649BSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81NR649BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.649
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81NR649BSRSL
Related LinksRWR81NR, RWR81NR649BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81NR649BSRSL Details Description
Related parts for RWR81NR649BSRSL
RES SMD 16.9 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 16/32B 512K FLASH 144LQFP datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CA MPO-MPO 12 FIBER 100 FT datasheet.pdf
CONN RCPT HSING PIN 7POS CRIMP datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN SOCKET 13POS 1MM CRIMP datasheet.pdf