Vishay/Dale RWR81NR681FRBSL
RWR81NR681FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81NR681FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.681 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81NR681FRBSL.pdf
Availability of RWR81NR681FRBSL
QUANTITY
RWR81NR681FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81NR681FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81NR681FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.681
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81NR681FRBSL
Related LinksRWR81NR, RWR81NR681FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81NR681FRBSL Details Description
Related parts for RWR81NR681FRBSL
CONN RECEPT 144POS 1.27MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 191K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
PILOT LIGHT 24V LED ROUND GREEN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 42A LFPAK datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 3/4W LEADS datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/2W 1% RADIAL datasheet.pdf