Vishay/Dale RWR81NR909BSB12
RWR81NR909BSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81NR909BSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.909 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81NR909BSB12.pdf
Availability of RWR81NR909BSB12
QUANTITY
RWR81NR909BSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81NR909BSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81NR909BSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.909
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81NR909BSB12
Related LinksRWR81NR, RWR81NR909BSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81NR909BSB12 Details Description
Related parts for RWR81NR909BSB12
RES SMD 60.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOD BRUSHED DC MOTOR CTLR W/CAN datasheet.pdf
SHEET COPPER FOIL 584X914.4MM datasheet.pdf
CONN FPC 11POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY SMD GOLD 92POS datasheet.pdf
HOOK-UP 22AWG WHT/ORG 1000' datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE COIL 33MH BOX datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A datasheet.pdf
THERMOCOUPLE CABLE datasheet.pdf
4MM PLUG DIY SCREW RED datasheet.pdf