Vishay/Dale RWR81NR931FRRSL
RWR81NR931FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81NR931FRRSL
Brief Description
RES 0.931 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81NR931FRRSL.pdf
Availability of RWR81NR931FRRSL
QUANTITY
RWR81NR931FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81NR931FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81NR931FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.931
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81NR931FRRSL
Related LinksRWR81NR, RWR81NR931FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81NR931FRRSL Details Description
Related parts for RWR81NR931FRRSL
IC MOD/DEMODULTR BALANCED 14DIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 240V datasheet.pdf
CAP CER 150PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-240V datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LMH6629SD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS CABLE PIN datasheet.pdf