Vishay/Dale RWR81NR953FRBSL
RWR81NR953FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81NR953FRBSL
Brief Description
RES 0.953 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81NR953FRBSL.pdf
Availability of RWR81NR953FRBSL
QUANTITY
RWR81NR953FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81NR953FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81NR953FRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.953
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81NR953FRBSL
Related LinksRWR81NR, RWR81NR953FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81NR953FRBSL Details Description
Related parts for RWR81NR953FRBSL
IC 8051 MCU 8K FLASH 20DIP datasheet.pdf
HEADER OPEN SLOT 3LVL.900 50POS datasheet.pdf
MODULE RABBITCORE RCM2130 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 1.07K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 12V SIP SGL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 330PF 440VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 60NS VFBGA datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf