Vishay/Dale RWR81S1000FSBSL
RWR81S1000FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1000FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1000FSBSL.pdf
Availability of RWR81S1000FSBSL
QUANTITY
RWR81S1000FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1000FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S1000FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1000FSBSL
Related LinksRWR81S1, RWR81S1000FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1000FSBSL Details Description
Related parts for RWR81S1000FSBSL
IDC CABLE - MSD26K/MC26G/MCF26K datasheet.pdf
RES SMD 22.6 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANT EXT CABLE 150FT N ML-N ML datasheet.pdf
ADAPTER 144-TQFP LCMXO640E datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
RES 154 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.23K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/8"-500' BLACK datasheet.pdf
IC PD SW CURR LIMIT 6DFN datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2.9A 42 MOHM SMD datasheet.pdf