Vishay/Dale RWR81S1001FMB12
RWR81S1001FMB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1001FMB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1K OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1001FMB12.pdf
Availability of RWR81S1001FMB12
QUANTITY
RWR81S1001FMB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1001FMB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S1001FMB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1001FMB12
Related LinksRWR81S1, RWR81S1001FMB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1001FMB12 Details Description
Related parts for RWR81S1001FMB12
IC MCU 8BIT ROMLESS 40DIP datasheet.pdf
FUSE CERM 5A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
2.4 GHZ FHSS MODULE, 460.8 K datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 1.6A 179 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HEADER .35MM 10POS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
AB 3108A PLUG KIT 20 CAD OD datasheet.pdf