Vishay/Dale RWR81S1001FMBSL
RWR81S1001FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1001FMBSL
Brief Description
RES 1K OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1001FMBSL.pdf
Availability of RWR81S1001FMBSL
QUANTITY
RWR81S1001FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1001FMBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S1001FMBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1001FMBSL
Related LinksRWR81S1, RWR81S1001FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1001FMBSL Details Description
Related parts for RWR81S1001FMBSL
IC TRANSCVR 3-ST 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS DL .100 15GOLD datasheet.pdf
VARISTOR 150V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 1.33 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 40VOUT 100W datasheet.pdf
CABLE MARKER CLI M 2-4 WS/SW datasheet.pdf
LED PMI RED STOVEPIPE datasheet.pdf
DIODE RECT 6A 100V P600 datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf