Vishay/Dale RWR81S1050FRS70
RWR81S1050FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1050FRS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 105 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1050FRS70.pdf
Availability of RWR81S1050FRS70
QUANTITY
RWR81S1050FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1050FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S1050FRS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)105
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1050FRS70
Related LinksRWR81S1, RWR81S1050FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1050FRS70 Details Description
Related parts for RWR81S1050FRS70
TWIST LOK STANDOFF 1 X .91" datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2VA THRU HOLE datasheet.pdf
MOTOR CONTROLLER LITTLE STEP-U datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP SOT-23-5 datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
05 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CAP FILM 0.18 UF 10% 630 VDC RAD datasheet.pdf