Vishay/Dale RWR81S10R0FSB12
RWR81S10R0FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S10R0FSB12
Brief Description
RES 10 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S10R0FSB12.pdf
Availability of RWR81S10R0FSB12
QUANTITY
RWR81S10R0FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S10R0FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S10R0FSB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S10R0FSB12
Related LinksRWR81S1, RWR81S10R0FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S10R0FSB12 Details Description
Related parts for RWR81S10R0FSB12
CONN HDR 2MM MALE 1ROW STR 24POS datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HOUSING 20 POS .100 datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX 1OF16 24SOIC datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CAP POLYMER 1000UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 54POS GOLD SMD datasheet.pdf
CONN MINI OSP JACK 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 5A SOLDER datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 16V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf