Vishay/Dale RWR81S1100FRBSL
RWR81S1100FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1100FRBSL
Brief Description
RES 110 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1100FRBSL.pdf
Availability of RWR81S1100FRBSL
QUANTITY
RWR81S1100FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1100FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S1100FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)110
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1100FRBSL
Related LinksRWR81S1, RWR81S1100FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1100FRBSL Details Description
Related parts for RWR81S1100FRBSL
SWITCH DIP AUTO SEALED 9POS datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT I2C PROGBL 10-SON datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 13.5A 9 MOHM TH datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 14POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS PIN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 115V datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/4W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG BLACK 100' datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf