Vishay/Dale RWR81S1100FRS70
RWR81S1100FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1100FRS70
Brief Description
RES 110 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1100FRS70.pdf
Availability of RWR81S1100FRS70
QUANTITY
RWR81S1100FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1100FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S1100FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1100FRS70
Related LinksRWR81S1, RWR81S1100FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1100FRS70 Details Description
Related parts for RWR81S1100FRS70
IC DATA ACQ SYS 12BIT 3V 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 5.62 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC DETECT VOLT WINDOW SOT23-5 datasheet.pdf
IC CLOCK MULTIPLIER 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 12-14 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
D4GL-1GFA-A datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 16POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.333GHZ 783BGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 1.25W DO214AC datasheet.pdf