Vishay/Dale RWR81S1150DSB12
RWR81S1150DSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1150DSB12
Brief Description
RES 115 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1150DSB12.pdf
Availability of RWR81S1150DSB12
QUANTITY
RWR81S1150DSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1150DSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S1150DSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)115
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1150DSB12
Related LinksRWR81S1, RWR81S1150DSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1150DSB12 Details Description
Related parts for RWR81S1150DSB12
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 100V CMOS 8SOIC datasheet.pdf
IC SW PWR DIST 1.5A 16-SOIC datasheet.pdf
LABEL IDENTIFICATION TAPE datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 17POS datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES SMD 58.3KOHM 0.1% 0.15W 1510 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS WALL MNT SKT datasheet.pdf