Vishay/Dale RWR81S1170BRB12
RWR81S1170BRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1170BRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 117 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1170BRB12.pdf
Availability of RWR81S1170BRB12
QUANTITY
RWR81S1170BRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1170BRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S1170BRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)117
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1170BRB12
Related LinksRWR81S1, RWR81S1170BRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1170BRB12 Details Description
Related parts for RWR81S1170BRB12
RES SMD 4.42M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 20A 125V datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
RES 8.25 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 12K OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
26500 55C 55#20 PIN RECP datasheet.pdf
26500 5C 5#20 S TH PLUG AN WC datasheet.pdf
M8 4 POS MALE STRT-BLNT 3MTR datasheet.pdf