Vishay/Dale RWR81S1180FSBSL
RWR81S1180FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1180FSBSL
Brief Description
RES 118 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1180FSBSL.pdf
Availability of RWR81S1180FSBSL
QUANTITY
RWR81S1180FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1180FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S1180FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)118
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1180FSBSL
Related LinksRWR81S1, RWR81S1180FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1180FSBSL Details Description
Related parts for RWR81S1180FSBSL
CAP CER 180PF 16V X7R 0201 datasheet.pdf
RES SMD 36.5KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5.08MM datasheet.pdf
LED 3MM BI LEVEL CBI B,Y datasheet.pdf
IC MCU 16/32B 320KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
IEC DISTRIBUTION UNIT datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
TERMINAL CON 2.5N datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf