Vishay/Dale RWR81S11R0DRS70
RWR81S11R0DRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S11R0DRS70
Brief Description
RES 11 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S11R0DRS70.pdf
Availability of RWR81S11R0DRS70
QUANTITY
RWR81S11R0DRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S11R0DRS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S11R0DRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S11R0DRS70
Related LinksRWR81S1, RWR81S11R0DRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S11R0DRS70 Details Description
Related parts for RWR81S11R0DRS70
CONN HEADR BRKWAY .100 08POS STR datasheet.pdf
Connector Receptacle 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller Analog, PWM Dimming Automotive 10-MSOP-EP datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONNECTPORT X2 GATEWAY COMM datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT PIN datasheet.pdf