Vishay/Dale RWR81S11R5FSS73
RWR81S11R5FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S11R5FSS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 11.5 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S11R5FSS73.pdf
Availability of RWR81S11R5FSS73
QUANTITY
RWR81S11R5FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S11R5FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR81S11R5FSS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.5
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S11R5FSS73
Related LinksRWR81S1, RWR81S11R5FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S11R5FSS73 Details Description
Related parts for RWR81S11R5FSS73
FIXED IND 220NH 430MA 520 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
FUSE AUTO 50A 32VDC BLADE datasheet.pdf
FIXED IND 1.8MH 160MA 6.12 OHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
OSC VCTCXO 1.2890625GHZ SMD datasheet.pdf
CAP CER 270PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN MICRO POWER VERT 16PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf