Vishay/Dale RWR81S1200BRB12
RWR81S1200BRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1200BRB12
Brief Description
RES 120 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1200BRB12.pdf
Availability of RWR81S1200BRB12
QUANTITY
RWR81S1200BRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1200BRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S1200BRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)120
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1200BRB12
Related LinksRWR81S1, RWR81S1200BRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1200BRB12 Details Description
Related parts for RWR81S1200BRB12
CONN HOUSING 30POS 1.25MM datasheet.pdf
SWITCH BASIC SPDT 15A SOLDER datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 200MA 650 MOHM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
1/4 INCH DUAL HST BK 400/3" PKG datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 400V AXIAL datasheet.pdf