Vishay/Dale RWR81S1200DSBSL
RWR81S1200DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1200DSBSL
Brief Description
RES 120 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1200DSBSL.pdf
Availability of RWR81S1200DSBSL
QUANTITY
RWR81S1200DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1200DSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S1200DSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)120
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1200DSBSL
Related LinksRWR81S1, RWR81S1200DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1200DSBSL Details Description
Related parts for RWR81S1200DSBSL
IC CROSSPOINT SWIT 33X17 184LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 R/A DIP datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
RING INSULKRIMP (B-239-08X) datasheet.pdf
RES 931 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
RES 200 OHM .3W .01% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC TCXO 16.367667MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf
CAP CER 47PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf