Vishay/Dale RWR81S1200DSRSL
RWR81S1200DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1200DSRSL
Brief Description
RES 120 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1200DSRSL.pdf
Availability of RWR81S1200DSRSL
QUANTITY
RWR81S1200DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1200DSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S1200DSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1200DSRSL
Related LinksRWR81S1, RWR81S1200DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1200DSRSL Details Description
Related parts for RWR81S1200DSRSL
IC AMP CURRENT SENSE 10-UMAX datasheet.pdf
CAP CER 22UF 6.3V Y5V 1206 datasheet.pdf