Vishay/Dale RWR81S1210FPRSL
RWR81S1210FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1210FPRSL
Brief Description
RES 121 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1210FPRSL.pdf
Availability of RWR81S1210FPRSL
QUANTITY
RWR81S1210FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1210FPRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S1210FPRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)121
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1210FPRSL
Related LinksRWR81S1, RWR81S1210FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1210FPRSL Details Description
Related parts for RWR81S1210FPRSL
IC OPAMP INSTR 1.3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC DIFF TXRX 3.3V 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 107 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.7MHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf
VARISTOR 612V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1A 8SOPWRPAD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf