Vishay/Dale RWR81S1210FRRSL
RWR81S1210FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1210FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 121 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1210FRRSL.pdf
Availability of RWR81S1210FRRSL
QUANTITY
RWR81S1210FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1210FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S1210FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)121
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1210FRRSL
Related LinksRWR81S1, RWR81S1210FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1210FRRSL Details Description
Related parts for RWR81S1210FRRSL
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/SCKTS datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 3.3VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf