Vishay/Dale RWR81S1240FSS70
RWR81S1240FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1240FSS70
Brief Description
RES 124 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1240FSS70.pdf
Availability of RWR81S1240FSS70
QUANTITY
RWR81S1240FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1240FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S1240FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)124
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1240FSS70
Related LinksRWR81S1, RWR81S1240FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1240FSS70 Details Description
Related parts for RWR81S1240FSS70
RES SMD 88.7 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 4P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 WW datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 125KHZ SOT23-5 datasheet.pdf
KEY RIVET BOX CONN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ10B PG29 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf