Vishay/Dale RWR81S12R1DSBSL
RWR81S12R1DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S12R1DSBSL
Brief Description
RES 12.1 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S12R1DSBSL.pdf
Availability of RWR81S12R1DSBSL
QUANTITY
RWR81S12R1DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S12R1DSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S12R1DSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.1
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S12R1DSBSL
Related LinksRWR81S1, RWR81S12R1DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S12R1DSBSL Details Description
Related parts for RWR81S12R1DSBSL
CONN EDGECARD 64POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SPI/SRL 1M 16-MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
RES 274 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 68 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 30PPM datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 8.5K OHM 12W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NPO 0603 datasheet.pdf