Vishay/Dale RWR81S12R4FSS70
RWR81S12R4FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S12R4FSS70
Brief Description
RES 12.4 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S12R4FSS70.pdf
Availability of RWR81S12R4FSS70
QUANTITY
RWR81S12R4FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S12R4FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S12R4FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.4
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S12R4FSS70
Related LinksRWR81S1, RWR81S12R4FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S12R4FSS70 Details Description
Related parts for RWR81S12R4FSS70
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 81BGA datasheet.pdf
RES 15 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES 2.94 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf