Vishay/Dale RWR81S12R4FSS73
RWR81S12R4FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S12R4FSS73
Brief Description
RES 12.4 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S12R4FSS73.pdf
Availability of RWR81S12R4FSS73
QUANTITY
RWR81S12R4FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S12R4FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR81S12R4FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.4
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S12R4FSS73
Related LinksRWR81S1, RWR81S12R4FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S12R4FSS73 Details Description
Related parts for RWR81S12R4FSS73
IC MONITOR RESET 2.55V SOT23 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 48.7K OHM 1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CAP CER 13PF 100V 1% BP 0805 datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 487 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.5A 80 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 7 OHM 8W 0.1% TO220 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf