Vishay/Dale RWR81S12R9BSRSL
RWR81S12R9BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S12R9BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12.9 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S12R9BSRSL.pdf
Availability of RWR81S12R9BSRSL
QUANTITY
RWR81S12R9BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S12R9BSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S12R9BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S12R9BSRSL
Related LinksRWR81S1, RWR81S12R9BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S12R9BSRSL Details Description
Related parts for RWR81S12R9BSRSL
RES SMD 3.9 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC BATTERY SWITCH 4INPUTS 8TDFN datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 2.5W 2512 datasheet.pdf
POT 2K OHM 5W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
RES 340K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 10V X5R 0306 datasheet.pdf
500 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
TRANSFORMER FLYBACK 19UH SMD datasheet.pdf