Vishay/Dale RWR81S14R0FRRSL
RWR81S14R0FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S14R0FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 14 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S14R0FRRSL.pdf
Availability of RWR81S14R0FRRSL
QUANTITY
RWR81S14R0FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S14R0FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S14R0FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S14R0FRRSL
Related LinksRWR81S1, RWR81S14R0FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S14R0FRRSL Details Description
Related parts for RWR81S14R0FRRSL
RES 8.2K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1A MELF datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
RES 11 OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
BOARD EVAL AD6672 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC CLK/DRVR CPUOUT 200MHZ 56SSOP datasheet.pdf
TURNED 4 CRIMP CONTACT MALE datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 5W T18 datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 10% 400VDC datasheet.pdf