Vishay/Dale RWR81S14R0FSS70
RWR81S14R0FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S14R0FSS70
Brief Description
RES 14 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S14R0FSS70.pdf
Availability of RWR81S14R0FSS70
QUANTITY
RWR81S14R0FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S14R0FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S14R0FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S14R0FSS70
Related LinksRWR81S1, RWR81S14R0FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S14R0FSS70 Details Description
Related parts for RWR81S14R0FSS70
JUMPER-H1502TR/A3048R/X 3" datasheet.pdf
MAGNET 1.0"DIA X 1/8"THICK datasheet.pdf
IC RCVR/DRVR QUAD DIFF 20-TSSOP datasheet.pdf
XMITTER HANDHELD 433MHZ 8 BUTTON datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 10S OLIVE datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4SO datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 2VOUT 10W datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 500MA 1.66 OHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf