Vishay/Dale RWR81S1500FRS73
RWR81S1500FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1500FRS73
Brief Description
RES 150 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1500FRS73.pdf
Availability of RWR81S1500FRS73
QUANTITY
RWR81S1500FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1500FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR81S1500FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1500FRS73
Related LinksRWR81S1, RWR81S1500FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1500FRS73 Details Description
Related parts for RWR81S1500FRS73
RES 7.15K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 80W datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 9.23"L X 5.12"W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CAP MICA 2200PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
IC BALLAST CTRL ELECTR 8-DIP datasheet.pdf
TRANSFORMR WE-CST 3000UH 10A SMD datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 8pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ/3.3V 2.5A 16QFN datasheet.pdf
PWR AND COMM POLE WITH 2 20A datasheet.pdf
FERRITE BEAD 120 OHM 0603 datasheet.pdf