Vishay/Dale RWR81S1500FRS73
RWR81S1500FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1500FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1500FRS73.pdf
Availability of RWR81S1500FRS73
QUANTITY
RWR81S1500FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1500FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR81S1500FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1500FRS73
Related LinksRWR81S1, RWR81S1500FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1500FRS73 Details Description
Related parts for RWR81S1500FRS73
CONN SPRING CONT 14 POS .256 SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100BGA datasheet.pdf
CONDITIONER SIGNAL RAIL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC CONTROLLER FASTCHRGE 16-SOIC datasheet.pdf
CONN D-BACKSHELL CBL CLAMP 25POS datasheet.pdf
RES SMD 9.09KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
ENCODER MECH PC 32POS SINGLE datasheet.pdf
CONN HDR 64POS 2.54MM datasheet.pdf