Vishay/Dale RWR81S1500FSB12
RWR81S1500FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1500FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1500FSB12.pdf
Availability of RWR81S1500FSB12
QUANTITY
RWR81S1500FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1500FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S1500FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1500FSB12
Related LinksRWR81S1, RWR81S1500FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1500FSB12 Details Description
Related parts for RWR81S1500FSB12
JUMPER-H2730TR/C2016S/X 10" datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS R/A KEY-XY SLV datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V U2J AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.24 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 250V X7R 1206 datasheet.pdf