Vishay/Dale RWR81S15R0FRB12
RWR81S15R0FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S15R0FRB12
Brief Description
RES 15 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S15R0FRB12.pdf
Availability of RWR81S15R0FRB12
QUANTITY
RWR81S15R0FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S15R0FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S15R0FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S15R0FRB12
Related LinksRWR81S1, RWR81S15R0FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S15R0FRB12 Details Description
Related parts for RWR81S15R0FRB12
IC SRAM 16KBIT 35NS 48DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 153 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 5 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 7.5MM datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
HD EJECT SMT datasheet.pdf
MICRO 100C S 30" WHT NI datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 5% 160VDC datasheet.pdf