Vishay/Dale RWR81S15R0FRS70
RWR81S15R0FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S15R0FRS70
Brief Description
RES 15 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S15R0FRS70.pdf
Availability of RWR81S15R0FRS70
QUANTITY
RWR81S15R0FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S15R0FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S15R0FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S15R0FRS70
Related LinksRWR81S1, RWR81S15R0FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S15R0FRS70 Details Description
Related parts for RWR81S15R0FRS70
IC FLASH 1MBIT 200NS 32PLCC datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
HEAT SHRINK ASST 1/2" X 6"L 10PC datasheet.pdf
IC INSTR AMP PROGR PREC 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 550MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM datasheet.pdf
RES SMD 4.22KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 35A 24V datasheet.pdf