Vishay/Dale RWR81S15R8FPB12
RWR81S15R8FPB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S15R8FPB12
Brief Description
RES 15.8 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S15R8FPB12.pdf
Availability of RWR81S15R8FPB12
QUANTITY
RWR81S15R8FPB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S15R8FPB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S15R8FPB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15.8
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S15R8FPB12
Related LinksRWR81S1, RWR81S15R8FPB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S15R8FPB12 Details Description
Related parts for RWR81S15R8FPB12
KNOB BLK GLOSS.50"DIA 6MM SHAFT datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 76X37MM 230VAC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 6.8K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
VARISTOR 90V 2.5KA DISC 13MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HM HERMETICALLY SEALED BASIC SW datasheet.pdf
RES SMD 184 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf