Vishay/Dale RWR81S1640BSRSL
RWR81S1640BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1640BSRSL
Brief Description
RES 164 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1640BSRSL.pdf
Availability of RWR81S1640BSRSL
QUANTITY
RWR81S1640BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1640BSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S1640BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)164
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1640BSRSL
Related LinksRWR81S1, RWR81S1640BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1640BSRSL Details Description
Related parts for RWR81S1640BSRSL
CONN EDGECARD 110PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 15PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 2100UF 35V SCREW datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HEADER DUAL 2MM 40POS GOLD datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 32POS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 17V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN FFC FPC 41POS 0.50MM R/A datasheet.pdf