Vishay/Dale RWR81S16R5FRRSL
RWR81S16R5FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S16R5FRRSL
Brief Description
RES 16.5 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S16R5FRRSL.pdf
Availability of RWR81S16R5FRRSL
QUANTITY
RWR81S16R5FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S16R5FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S16R5FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.5
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S16R5FRRSL
Related LinksRWR81S1, RWR81S16R5FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S16R5FRRSL Details Description
Related parts for RWR81S16R5FRRSL
IC RTC ELAPSED CNT SER 8-DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 9V 1A TO220-4 datasheet.pdf
RES SMD 196K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARDEDGE SLIM PCI 120POS GOLD FL datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
MODEM SOCKET GPRS QUAD-BAND GSM datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf