Vishay/Dale RWR81S1740FSRSL
RWR81S1740FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1740FSRSL
Brief Description
RES 174 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1740FSRSL.pdf
Availability of RWR81S1740FSRSL
QUANTITY
RWR81S1740FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1740FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S1740FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)174
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1740FSRSL
Related LinksRWR81S1, RWR81S1740FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1740FSRSL Details Description
Related parts for RWR81S1740FSRSL
CONN DB78 MALE HD CRIMP NICKEL datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 160K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
B-155-3809 datasheet.pdf
INNER PANEL datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 1W DO204AL datasheet.pdf
IC FPGA 377 I/O 896FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 420V SCREW datasheet.pdf