Vishay/Dale RWR81S1800DSBSL
RWR81S1800DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1800DSBSL
Brief Description
RES 180 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1800DSBSL.pdf
Availability of RWR81S1800DSBSL
QUANTITY
RWR81S1800DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1800DSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S1800DSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)180
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1800DSBSL
Related LinksRWR81S1, RWR81S1800DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1800DSBSL Details Description
Related parts for RWR81S1800DSBSL
CONN SMA PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC BUFFER CMOS NON-INV SOT353 datasheet.pdf
TOUCH SCREEN CAPACITIVE 20.65" datasheet.pdf
MOD DDR2 SDRAM 2GB 240RDIMM VLP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES SMD 7.87KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 3.92M OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf