Vishay/Dale RWR81S1800FRS70
RWR81S1800FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1800FRS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 180 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1800FRS70.pdf
Availability of RWR81S1800FRS70
QUANTITY
RWR81S1800FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1800FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S1800FRS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1800FRS70
Related LinksRWR81S1, RWR81S1800FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1800FRS70 Details Description
Related parts for RWR81S1800FRS70
CONN RCPT 100POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 70NS 32TSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 11 RES 47K OHM 12SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm 12pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 274 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
IC CRYPTO TPM LPC 40QFN datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
2200UF 50V 18X35,5 datasheet.pdf