Vishay/Dale RWR81S1800FRS70
RWR81S1800FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1800FRS70
Brief Description
RES 180 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1800FRS70.pdf
Availability of RWR81S1800FRS70
QUANTITY
RWR81S1800FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1800FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S1800FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1800FRS70
Related LinksRWR81S1, RWR81S1800FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1800FRS70 Details Description
Related parts for RWR81S1800FRS70
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
IC VOLT MON DUAL SUP/SW 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 13PF 50V U2J AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 1KV X7R 1210 datasheet.pdf
IC FRONT END ISM 2.4GHZ 20QFN datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 20% 2910 datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf