Vishay/Dale RWR81S18R0BRB12
RWR81S18R0BRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S18R0BRB12
Brief Description
RES 18 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S18R0BRB12.pdf
Availability of RWR81S18R0BRB12
QUANTITY
RWR81S18R0BRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S18R0BRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S18R0BRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S18R0BRB12
Related LinksRWR81S1, RWR81S18R0BRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S18R0BRB12 Details Description
Related parts for RWR81S18R0BRB12
BOOT FOR QUICK FIT .250" BLUE datasheet.pdf
JUMPER-H1502TR/A2015L/H1502TR 10 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 4.32M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 5.8NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
OPTIONAL 8MM SHIELD datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf