Vishay/Dale RWR81S18R0BRBSL
RWR81S18R0BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S18R0BRBSL
Brief Description
RES 18 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S18R0BRBSL.pdf
Availability of RWR81S18R0BRBSL
QUANTITY
RWR81S18R0BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S18R0BRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S18R0BRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S18R0BRBSL
Related LinksRWR81S1, RWR81S18R0BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S18R0BRBSL Details Description
Related parts for RWR81S18R0BRBSL
RES SMD 10.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 160K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
SENSOR 15PSIS 7/16 UNF 4-20MA datasheet.pdf
MOTHER BOARD ZTAP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 4W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf